Cuprins: Consumul de combustibil al mașinii ↓ Caracteristicile dinamice ale…↓ Volume de umplere, l ↓
Consumul de combustibil al mașinii
| Modificarea mașinii | Model de motor | Echipamente | Consum de combustibil în ciclu combinat, l/100 |
| VAZ-21102, -2111, -21122 | VAZ-2111 | Euro-2 | 7,6 |
| VAZ-21102, -2111, -21122 | VAZ-2111 | Euro-3 | 7,3 |
| VAZ-21103, -21113, -2112 | VAZ-2112 | Euro-2 | 7,4 |
| VAZ-21103, -21113, -2112 | VAZ-2112 | Euro-3 | 7,4 |
| VAZ-21101, -21112, -21121 | VAZ-21114 | Euro-3 | 7,5 |
| VAZ-21104, -21114, -21124 | VAZ-21124 | Euro-3 | 7,5 |
| VAZ-21108 | VAZ-2112 | Euro-2 | 7,6 |
| VAZ-21108 | VAZ-21118 | Euro-2 | 7,6 |
| VAZ-21108 | VAZ-21128 | Euro-2 | 7,8 |
* Obținut în timpul testelor conform Directivelor CEE 93/116 și 99/100 privind rularea tamburilor. Este folosit doar pentru compararea diferitelor modele de mașini și nu este un standard operațional.
Caracteristicile dinamice ale mașinii**
| Modificarea mașinii | Model de motor | Viteza maxima, km/h | Timp de accelerație până la 100 km/h, s |
| VAZ-21102 | VAZ-2111 | 167 | 14 |
| VAZ-21103 | VAZ-2112 | 180 | 12,5 |
| VAZ-21101 | VAZ-21114 | 170 | 13,5 |
| VAZ-21104 | VAZ-21124 | 185 | 12,0 |
| VAZ-21108 | VAZ-2112 | 180 | 13,0 |
| VAZ-21108 | VAZ-21118 | 180 | 12,5 |
| VAZ-21108 | VAZ-21128 | 185 | 11,5 |
| VAZ-2111 | VAZ-2111 | 162 | 14 |
| VAZ-21113 | VAZ-2112 | 175 | 12,5 |
| VAZ-21112 | VAZ-21114 | 170 | 13,5 |
| VAZ-21114 | VAZ-21124 | 185 | 12,0 |
| VAZ-2112 | VAZ-2112 | 180 | 12,5 |
| VAZ-21121 | VAZ-21114 | 170 | 13,5 |
| VAZ-21124 | VAZ-21124 | 185 | 12,0 |
| VAZ-21122 | VAZ-2111 | 167 | 14 |
** Măsurat folosind o metodă specială.
Volume de umplere, l
| Rezervor de combustibil inclusiv rezerva | 43 |
| Sistem de răcire a motorului, inclusiv încălzitor | 7,8 |
| Sistem de lubrifiere a motorului, inclusiv filtru de ulei | 3,5 |
| Transmitere | 3,3 |
| Sistem hidraulic de franare | 0,55 |
| Rezervor de spălare a parbrizului | 4,5 |
| Rezervor de spălare a lunetei | 1,5 |
